THE SESSION

The Session – nový projekt Démáirt a muzikantů, které znáte z kapel Gruagach (Bar Fast the Door, Dálach). Naše variace klasické irské session je o setkání hudby a tance, do které se může zapojit každý. Imerzně propojuje hranice tanečního vystoupení s irskou hospodskou tradicí, ke které se nakonec mohou přidat i diváci.

První uvedení: 07.06.2024 v Kavárně Spolek

Událost: https://fb.me/e/6PkHDOr1K

Nejsou stepky jako stepky – aneb jak nekoupit úplně špatné boty.

Mnozí z nás si pod pojmem boty na step jistě představí takové ty elegantní černé lakýrky s okovanou podrážkou, aby to pěkně klapalo. Jak se od této klasické stepové obuvi liší ty irské? Například právě tím, že na sobě žádné kovové plošky nemají.

Co byste o irských “hard shoes” měli vědět?

 • boty jsou kožené, očekává se, že se roztáhnou přesně na nohu
 • tip (podražení pod špičkou boty) je z pryskyřice, a ano, je nekomfortně vysoký. To je bohužel vlastnost, nikoli chyba.
 • výrobci bot se nacházejí zejména v Anglii a Irsku, v Česku žádný kamenný, a pokud víme, ani internetový obchod neexistuje.

Potřebuji stepky před nástupem do kurzů irského stepu?

Doporučujeme před nástupem do kurzu stepky nepořizovat. Zkuste prvních pár lekcí, jestli Vás to vůbec baví, a pak výběr stepek konzultujte s lektorkou. Je dobrý nápad mít první stepky z druhé ruky – neinvestujete tolik peněz a vyhnete se bolestivému rozšlapávání bot.

Výrobci bot? Zde je seznam:

Na co dát pozor při výběru

 • šířka – stepky se v základu vyrábí pro děti, a tedy standardem je úzká bota. Do té se nicméně normální dospělá česká noha souká poněkud obtížně, takže vybírejte široké stepky. Někteří výrobci od určité velikosti čísel vyrábějí jenom široké, jiní ne. Zkrátka je třeba zapátrat a pečlivě zjistit, jestli ty boty široké jsou nebo ne. 
 • velikost – převodní tabulky UK velikostí můžou být trochu ošemetné. U nás v souboru vede velikost 5,5 = 38/39. Doporučujeme velikost odpovídající vaší velikosti, případně o trošku menší (stepky se v průběhu času roztáhnou)
 • pružnost podrážky – pokud nevlastníte betonový kotník schopný zvedat činky, bude se vám hodit měkčí podrážka. “ultraflexi” nebo takový nějaký parametr je fajn.
 • větší heel – je taková vymoženost, se kterou si zjednodušíte práci (když chcete udělat zvuk podpatkama o sebe), ale není to nutnost. 
 • pokud je to alespoň trochu možné, chcete si boty vyzkoušet před tím, než si je pořídíte. Fakt jo.

Kde koupit

Nám se nejvíc osvědčily eshopy v Evropské unii, třeba německé. Vyhnete se clení z Británie, a to se vyplatí. Určitě je dobrá varianta podívat se po bazarech v Čechách, kamenných i internetových. Pod klíčovým slovem “stepky” se objeví hodně výsledků i na Vinted či jiných bazarech, ale musíte už vědět, co hledáte – prodávající obvykle nerozlišují mezi irskými a jinými stepkami.

Stánek se stepkami mívají taky často na soutěžích v irských tancích (feis), ty se konají nejblíž v Praze, Vídni a Bratislavě.

Jaké tedy vybrat?

To je otázka za milion, každému sedí něco jiného a ani u nás v souboru se na značce nebo modelu neshodneme. Pokud máte možnost, vyzkoušejte boty třeba od svých spolutanečníků a vyberte, co Vám nejvíc sedí. Může trošku pomoct tento seznam, ale nemůže se rovnat přímé zkušenosti.

 • cenově dostupné první stepky pro běžnou dospělou nohu – Pacelli ultraflexi široké
 • těžší hlasité stepky pro lidi s širší nohou, pokročilé tanečníky – Rutherford
 • lehké stepky, alternativa k Pacelli – Fays
 • pro lidi s “vysokou patou” (často Vám padají boty z paty) – Crespi, Rutherford

Preference dlouholetých majitelů stepek:

Míša: už mám třetí boty od Pacelli a jsem spokojená. Mají skvělý poměr cena/výkon a když mi sedly na nohu, nemám si na co stěžovat.

Lucka: jedině Crepsi. Pacelli mi nesedí, tip končí na podrážce úplně jinde, než bych potřebovala. Crepsi mi sedí o moc líp.

XY: Preferuji Rutherfordy. Jsou sice dražší a na noze těžší než většina ostatních bot, na zvuku je to ale poznat. Znějí opravdu pěkně!

Samhain

Přijměte pozvání na irský večer k příležitosti oslav Samhainu!

Přijďte posedět, zaposlouchat se do irské hudby nebo se naučit a zatančit nějaké to ceilí.

Můžete se těšit na kapelu Gruagach, která nás provede celým večerem, představení Keltský rok, ukázku skotských tanců a výuku ceilí.


Kdy: v pátek 10.11.2023 od 18:00

Kde: Kinokavárna na náměstí SNP

Za kolik: Doporučené vstupné 250,-


Program:

 • 18:30 Zahájení, vyuka ceilí
 • 19:00 Gruagach
 • 19:30 Skotské tance a Ceilí
 • 20:00 Gruagach
 • 21:00 Představení Keltský rok
 • 21:30 Gruagach

Událost akce: https://fb.me/e/1c74m3wbv